Puheenjohtajan nuija

4.5.2021

Euran kuntaan jätetyt ehdokashakemukset

Valtuustoon valitaan 35 valtuutettua

Kansallinen Kokoomus r.p.(20):
Yrittäjä Soili Grönroos, kauppias Tapani Helin, laitosvastaava Kimmo Hirvelä, paloturvallisuusasiantuntija, opiskelija Teemu Jumpponen, yrittäjä Tupuna Kangas-Männistö, kasvatustieteiden maisteri, maatalousyrittäjä Tommi Katila, tuotantopäällikkö Onnipekka Kivistö, tuotantojohtaja Vesa Koski, yrittäjä Ilkka Leija, yrittäjä Linda Maarvala, kauppias Eveliina Perälä, hyvinvointivalmentaja, yrittäjä Riku Rosvall, yrittäjä, valtiotieteiden kandidaatti Ari Saarenmaa, varhaiskasvatuksen opettaja, päiväkodin johtaja Arja Salo, ekonomi, yrittäjä Marjatta Sillanpää, yrittäjä Anne Suominen, opiskelija Lassi Suominen, yrittäjä, opiskelija Henna Tammisto, kasvatustyönohjaaja (lastensuojelu) Petri Tähtikari, eläkeläinen, terveydenhoitoalan yrittäjä Kari Valtonen.

Perussuomalaiset r.p.(19):
Ohjaaja, riistamestari Rauli Helin, maatalousyrittäjä Oskari Helkkula, kunnossapitoasentaja Jimi Junnila, taksinkuljettaja Vesa-Matti Junnila, autonkuljettaja, metallimies Ilkka Ketola, kunnossapitoasentaja Henri Kettunen, työnjohtaja Katja Kivioja, pintakäsittelijä Esa Lehtonen, lähihoitaja Jonna Mattila, opettaja, muusikko Aki Mäki, koneenkäyttäjä Jani Nurminen, myyjä Nelli Nurminen, eläkeläinen Tommi Pelkonen, ripustaja Jesse Salonen, taksinkuljettaja Jyri Sarin, betonityöntekijä
Jarkko Siltala, sähköasentaja Eetu Suominen, viljelykonsulentti, maatalousyrittäjä Petri Suvanto, LVI-asentaja Juuso Vainio.

Piraattipuolue r.p.(1):
Sähköinsinööri Jussi Tulonen

Suomen Keskusta r.p.(39):
System specialist Vesa Ala-Hakula, aineenopettaja, FM Helinä Anttila, opettaja, eläkeläinen Päivi Anttila, sairaanhoitaja (amk) Riikka Jalonen, kanttori, varhaislehdenjakaja Pekka Jokitalo, maatalousyrittäjä Riku Juhola, maanviljelijä Juho Junkkala, agronomi Kalle Juusela, fysioterapeutti
(yamk) Taina Jyräkoski, työnjohtaja, soitinrakentaja Jussi Kalli, metsämies Timo Kalli, maanviljelijä Juha Kallio, yrittäjä Janne Ketola, kuorma-autonkuljettaja Tuomas Ketola, luomuviljelijä, järjestelmäasiantuntija Vesa Koivisto, maanviljelijä, yrittäjä Lauri Kreula, ilmoitussuunnittelija Päivi Kyllöinen, opiskelija Kirsi Lammila, kiinteistönhoitaja Harri Laurila, asentaja Priit Mikkel, maatalousyrittäjä Esa Mäkitalo, sairaanhoitaja, yksikönjohtaja Piia Niinimäki-Mikkonen, myyntisihteeri Leena
Pellikka, automaatioyrittäjä Manu Puttonen, yrittäjä Topi Päiviö, yrittäjä Mikko Rintamaa, teatteri-ilmaisun ohjaaja, yksilövalmentaja Taina Silkkola, koulutussuunnittelija, KM Jenni Silvanto, suunnitteluteknikko, eläkeläinen Pekka Simula, maatalousyrittäjä Oskari Siren, ruokapalveluyksikön esimies, restonomi (yamk) Kirsi Sulin, lomitusohjaaja Jaana Sulo, musiikinopettaja Roman Szyrowski, metsätalousyrittäjä Antti Toivola, yritysasiantuntija Sari-Anne Uoti, maanviljelijä Mika Uus-Mäkelä, rehtori, eläkeläinen Juhani Vihervuori, sosionomi (amk) Virve Vuohijoki, ohjaaja, sosionomi Anu
Yli-Pietilä.

Suomen Kristillisdemokraatit (KD) r.p.(4):
Sosionomi, kirkon nuorisotyönohjaaja Varpu Kivelä, sairaanhoitaja Hannele Paldanius, katsastusmies Jarno Piirainen, tuntiopettaja Kimmo Mieskoski.

Suomen Sosialidemokraattinen Puolue r.p.(33):
Eläkeläinen, laitoshuoltaja Tanja Aro, autonkuljettaja, eläkeläinen Hannu Arvola, yrittäjä Pirjo Haavisto, kehitysvammahuollon ohjaaja, yrittäjä Eija Helander-Nieminen, opettaja, ohjelmapalveluyrittäjä Esa-Jukka Helin, KM, erityisluokanopettaja Hannele Henriksson, prosessinhoitaja Joni Hiljanen, isännöitsijä Anniina Juhola, yrittäjä Susanna Kunnas, DKK, eläkeläinen Riitta-Liisa Lehtimäki, yrittäjä Tomi Lehtimäki, KM, rehtori Harri Lehtonen, yrittäjä, kirvesmies Joni Lehtonen, lastaaja Pasi Lepistö, kunnossapitoasentaja Marko Muntila, lehtori Virpi Nurmi, paperityöntekijä Harri Nurminen, opiskelija Sanna Nurminen, aluepalomestari Timo Nurminen, terveystieteiden maisteri Tanja Pajunen, media-alan assistentti Heta Pullinen, historian ja yhteiskuntaopin opettaja Ari Reunanen, toimittaja Seppo Saari, eläkeläinen Matti Saksa, yrittäjä Terhi Salonen, eläkeläinen Sirpa Satola, työnjohtaja Tero Setälä, ruokapalvelutyöntekijä, siivooja Minna Siivonen, paperityöntekijä, eläkeläinen Pertti Susi, yrittäjä Jaana Tuomi-Mastokangas, sairaanhoitaja Maaret Vainio, henkilöstöpäällikkö, työsuojeluvaltuutettu Tiina Vihavainen, pääluottamusmies Jukka Virta.

Vasemmistoliitto r.p.(14):
Muusikko, ammatillinen opettaja Markku Haavisto, hitsaaja Ari Hakala, yrittäjä Mia Hanhinen, osastonsihteeri, opiskelija Pauliina Heikkonen, paperityöntekijä Veikko Julin, eläkeläinen Esko Korhonen, terveydenhoitaja, ammatillinen opettaja Eija Kuusisto, luotonvalvoja Satu Lehtonen, sähköasentaja, eläkeläinen Simo Lähteenmäki, nuohooja, muurari Juha Myllykoski, eläkeläinen Eero Mäki, autonkuljettaja Rami Riitinki, työsuojeluvaltuutettu Petri Salminen, opettaja, eläkeläinen Seppo Varjonen

Vihreä liitto r.p.:(2):
FM, hyvinvointipäällikkö Sarianna Koivisto, terveyskeskuslääkäri Tami Sirén.

Takaisin listaukseen