Liikunta

Liikuntapalveluiden tehtävänä on kuntalaisten liikuntatottumusten ja liikuntamyönteisten asenteiden herättäminen sekä aktiivisen liikuntaharrastuksen kehittäminen.

Tähän pyritään järjestämällä riittävät ja tarkoituksenmukaiset harrastusmahdollisuudet kaikille kuntalaisille

Liikuntapalveluiden painopistealueet:

  • urheilualueiden ja -tilojen ylläpitäminen
  • liikuntatapahtumien järjestäminen
  • urheiluseurojen avustaminen

Eurassa liikuntapalveluiden päätöksenteosta vastaa 31.5.2017 saakka kulttuuri- ja vapaa-ajan lautakunta ja 1.6.2017 lähtien Euran sivistyslautakunta.

Yhteystiedot

Vesa Nuija, liikuntatoimenjohtaja
Euran urheilutalo, Eurantie 33
p. 044 422 4843

Pia Malja, liikuntasihteeri
Euran urheilutalo, Eurantie 33
p. 044 422 4845

Anne Hyrkö, toimistosihteeri
Satakunnankatu 12 (virastotalo)
p. 044 422 4844

Tero Alamäki
Liikuntapaikkahoitaja
p. 044 422 4846

 

Ajankohtaista

EURAN URHEILUTALON LIIKUNTARYHMÄT 2017                              

Toiminta alkaa 16.1. ja päättyy 27.4.
Ohjattuja ryhmiä ei ole viikoilla 8, 12 eikä 16.

Liikuntaryhmät

Järj. Euran urheilutalo

LUISTELUVUOROT PANELIAN JÄÄHALLILLA

Katso jäävuorot ja mahdolliset luisteluvuorot tästä linkistä.

Ilmoittautumiset liikuntapalveluiden järjestämiin tapahtumiin

 

Menestyneiden euralaisten urheilijoiden palkitseminen

Euran kunnan kulttuuri- ja vapaa-ajan lautakunta on palkinnut 8.2.2017 järjestetyssä tilaisuudessa vuoden 2016 euralaisia SM-mitalitason urheilijoita:

Tunnustuspalkinto:

Ehoniemi Petteri, ratamelonta
Hanhinen Maiju, karate
Huila Joona, hiihtosuunnistus
Jantunen Tanja, soutu ja melonta
Nurminen Tessa, uinti
Lehto Toni, vesipallo
Ruuhiala Roope, hiihtosuunnistus
Seppälä Oskari, jääkiekko
Wallin Jussi, melonta

Kannustuspalkinto (alle 16 v)

Hanhinen Taru, taekwondo
Helander Mikko, taekwondo
Jantunen Jenni, lentopallo
Jussila Marjut, taekwondo
Kauppi Monica, karate
Kuokkanen Kasperi, taekwondo
Lehtimäki Neea, jääkiekko
Lehtonen Elina, karate
Leino Rosa-Maria, taekwondo
Ollonen Aino, lentopallo
Ollonen Sanni, lentopallo
Saarinen Linnea, taekwondo
Tammisto Oona, karate

Veteraaniurheilun palkinto

Haikonen Oskari, yleisurheilu
Helander Tuija, yleisurheilu, lentopallo
Salomaa Ensio
Sjöblom Hannele, pyöräsuunnistus
Valaranta Ari, keilailu
Vatja Ari, paini
Uusikangas Marko, paini

Joukkue (GS:n parimiehisjoukkueessa), keilailu:
Kataja Seppo
Joukkue (GS:n nelimiehisjoukkueessa) keilailu:
Julin Markku
Puustjärvi Harri
Viljanen Ossi

Onnea ja menestystä kaikkille urheilijoille!

Euran kulttuuri- ja vapaa-ajan lautakunta

 

Esitä oma vinkkisi liikuntapalveluille!

Voit osallistua itse euralaisen liikunnan kehittämiseen esittämällä omia ideoitasi
sähköpostilla liikuntatoimenjohtaja Vesa Nuijalle osoitteeseen:
etunimi.sukunimi@eura.fi

Käyntiosoite: Eurantie 33, 27510 Eura

 

 

 

Suomi 100 vuotta

Juhlavuoden tapahtumat

 

Asumaan Euraan

 

Satasote rakentuu

satasote.fi

Yhteystiedot

Liikuntapalvelut
Liikuntatoimisto
Eurantie 33
27510 Eura
P. 044 422 4843/liikuntatoimenjohtaja
p. 044 422 4845/liikuntasihteeri
p. 044 422 4844/toimistosihteeri (Satakunnankatu 12, Eura)
etunimi.sukunimi(at)eura.fi
Aukioloajat
ma - to klo 8 - 16
pe klo 8 - 15.30