Valtuusto 2013-2016

Valtuusto

Kunnan ylintä päätösvaltaa käyttää 35 jäseninen valtuusto. Valtuusto on valittu toimikaudeksi 2013-2016.

Kuntalain 12 §:n mukaan valtuusto valitsee keskuudestaan puheenjohtajan ja tarpeellisen määrän varapuheenjohtajia toimikaudekseen, jollei valtuusto ole päättänyt lyhyemmästä toimikaudesta. Euran valtuuston puheenjohtajien toimikausi on yksi vuosi. 

Paikkajako (35 valtuutettua)

SDP 13
Keskusta 10
Kokoomus 5
Vasemmistoliitto 5
Perussuomalaiset 2

*********************************************************************************************************

Euran valtuuston puheenjohtajisto:

Puheenjohtaja Timo Kalli (KESK)
I varapuh.joht. Kari Virtanen (SDP)
II varapuh.joht. Petri Salminen (VAS)

 EURAN KUNNAN VALTUUSTO 2013-2016

SOSIALIDEMOKRAATIT
 (13 valtuutettua)

Tarja Anttila
terveydenhoitaja
tarja.anttila@eura.fi

Hannu Arvola
autonkuljettaja
040 741 0487
hannu.arvola@luukku.com

Hannu Heikkilä
hitsaaja
044 594 6116
hannu.h@luukku.com

Eija Helander-Nieminen
kehitysvammahuollon ohjaaja,
yrittäjä
040 715 3505
eija.helander@gmail.com

Harri Lehtonen
rehtori
044 422 4004
harri.lehtonen@eura.fi

Hannu Paavilainen
cnc-koneistaja
044 567 3225
hannu.paavilainen@elisanet.fi

Tero Setälä
työnjohtaja
040 514 7348
tero.setala@dnainternet.net

Minna Siivonen
ruokapalvelutyöntekijä
050 570 3353
minna.siivonen@netti.fi

Pertti Susi
työsuojeluvaltuutettu
050 531 5056
pertti.susi@gmail.com

Kai Vainio
yrittäjä
0400 516 785
kai.vainio@pp.inet.fi

Maaret Vainio
sairaanhoitaja
040 584 2895
maaret.vainio@eura.fi

Jukka Virta
pääluottamusmies
0400 639 553
jukka-virta@suomi24.fi

Kari Virtanen
teknikko
0500 598 300
kariovirtanen49@gmail.com

 
   
KESKUSTA
 (10 valtuutettua)

Teemu Ansio
yrittäjä
044 502 3701
teemu.ansio@elisanet.fi

Manu Hakala
yrittäjä
0400 677 774
manupetteri@dnainternet.net

Juho Junkkala
maanviljelijä
juho.junkkala@gmail.com

Timo Kalli
maanviljelijä, kansanedustaja
050 511 3037
timo.kalli@eduskunta.fi

Juha Kallio
opiskelija
050 535 8876
julle_kallio@hotmail.com

Jaakko Kreula
maanvijelijä, eläkeläinen
050 303 7702
jaakko.kreula@dnainternet.net

Päivi Kyllöinen
ilmoitussuunnittelija
040 518 0625
paivi.kylloinen@alasatakunta.fi

Kirsi Laine
lastentarhanopett., sijaisäiti
044 565 0155
kirsilaine@netti.fi

Esa Mäkitalo
maatalousyrittäjä
050 517 2817
esa.makitalo@dnainternet.net

Juhani Vihervuori
rehtori, eläkeläinen
050 520 6545
vihejuh@hotmail.com

   
KOKOOMUS
(5 valtuutettua)

Kimmo Hirvelä
yrittäjä
040 551 6208
kimmo.hirvela@euranputkijalvi.fi

Jukka Kemppainen
kirkkoherra
0500 876 178
jukka.kemppainen@evl.fi

Maria Kuivamäki
kauppatieteiden maisteri
044 352 8130
mariia.konttinen@gmail.com

Jouko Perttu
agrologi
050 313 2788
jouko.perttu@jippii.fi

Marjatta Sillanpää
ekonomi
0400 864 180

 
   
VASEMMISTOLIITTO
(5 valtuutettua)

Esko Korhonen
maalari, pääluottamusmies
040 564 2986
esko.korhonen@eura.fi

Simo Lähteenmäki
sähköasentaja, eläkeläinen
050 341 1978
simo.lahteenmaki@dnainternet.net

Juha Myllykoski
sähköasentaja
041 437 3181
myllykoski.juha@gmail.com

Petri Salminen
työsuojeluvaltuutettu
050 598 5008
petri.salminen@metsagroup.com

Sanna Vähä-Vahe
sosionomi (AMK)
050 307 9784
sanna.vahavahe@gmail.com         

 
 
 
 PERUSSUOMALAISET
(2 valtuutettua)

Vesa Suvanto
valt.tiet. maisteri
040 590 0337
vhssuv@gmail.com

Pekka Pesonen
projektipäällikkö
044 973 9918
pekka.pesonen@dnainternet.net

 
 
   
 

 

Suomi 100 vuotta

Juhlavuoden tapahtumat

 

Asumaan Euraan

 

Satasote rakentuu

satasote.fi

Yhteystiedot

Euran kunta

Sorkkistentie 10
PL 22
27511 Eura
puh 02 839 901
fax 02 865 2059

Sähköposti

kirjaamo@eura.fi

Henkilökohtaiset osoitteet

etunimi.sukunimi@eura.fi

Kunnanvirasto

ma–to klo 8.00–16.00 ja pe 8.00–15.30

Neuvonta ja vaihde

puh 02 839 901