Valtuusto 2017-2021

Valtuusto

Kunnan ylintä päätösvaltaa käyttää 35 jäseninen valtuusto. Valtuusto on valittu toimikaudeksi 1.6.2017-31.5.2021.

Kuntalain 12 §:n mukaan valtuusto valitsee keskuudestaan puheenjohtajan ja tarpeellisen määrän varapuheenjohtajia toimikaudekseen, jollei valtuusto ole päättänyt lyhyemmästä toimikaudesta. Euran valtuuston puheenjohtajien toimikausi on kaksi vuotta. 

Paikkajako (35 valtuutettua)

SDP 13
Keskusta 11
Kokoomus 4
Vasemmistoliitto 5
Perussuomalaiset 2

*********************************************************************************************************

Euran valtuuston puheenjohtajisto:

Puheenjohtaja Timo Kalli (KESK)
I varapuh.joht. Pertti Susi (SDP)
II varapuh.joht. Juhani Vihervuori (KESK)

 EURAN KUNNAN VALTUUSTO 2017-2021

SOSIALIDEMOKRAATIT
 (13 valtuutettua)

Hannu Arvola
eläkeläinen, autonkuljettaja

Eija Helander-Nieminen
kehitysvammahuollon ohj., yrittäjä
040 715 3505
eija.helander@gmail.com

Susanna Kunnas
yrittäjä
susannakunnas@gmail.com

Harri Lehtonen
rehtori
044 422 4004
harri.lehtonen@eura.fi

Joni Lehtonen
yrittäjä/kirvesmies
045 138 7346
joni@kauttuanrakennuspalvelu.fi

Hannu Paavilainen
cnc-koneistaja
044 567 3225
hannu.paavilainen@elisanet.fi

Ari Reunanen
projektipäällikkö
050 538 2857
reunanen.ari@gmail.com

Terhi Salonen
hiusmuotoilija, yrittäjä
050 369 5858
terhi.salonen1@gmail.com

Minna Siivonen
ruokapalvelutyöntekijä
050 570 3353
minna.siivonen@eura.fi

Pertti Susi
paperityöntekijä
050 531 5056
pertti.susi@gmail.com

Maaret Vainio
sairaanhoitaja
040 584 2895
maaret.vainio@eura.fi

Jukka Virta
pääluottamusmies
0400 639 553
jukka.virta@jujothermal.com

Kari Virtanen
teknikko
0500 598 300
kariovirtanen49@gmail.com

 
   
KESKUSTA
 (11 valtuutettua)

Mirja Halminen
terveydenhoitaja
mirja.halminen@eura.fi

Tuure Inkinen
rakennusalan yrittäjä, mv.
050 348 4355

Juho Junkkala
maanviljelijä
juho.junkkala@gmail.com

Jussi Kalli
työnjohtaja
044 050 0499
jussi.kalli@gmail.com

Timo Kalli
kansanedustaja
050 511 3037
timo.kalli@eduskunta.fi

Juha Kallio
opiskelija
050 535 8876
julle_kallio@hotmail.com

Päivi Kyllöinen
ilmoitussuunnittelija
040 518 0625
paivi.kylloinen@alasatakunta.fi

Esa Mäkitalo
maatalousyrittäjä
050 517 2817
esa.makitalo@makitalonfarmi.fi

Mikko Rintamaa
yrittäjä
044 387 7411
rakentaja2006@luukku.com

Sari Uoti
yritysasiantuntija
050 552 1626
sari.uoti@gmail.com

Juhani Vihervuori
rehtori evp

050 520 6545

vihejuhani@gmail.com

 
KOKOOMUS
(4 valtuutettua)

Tommi Katila
maanviljelijä
044 012 3396
t.katila@gmail.com

Jukka Kemppainen
kirkkoherra
0500 876 178
jukka.kemppainen@evl.fi

Vesa Koski
insinööri, yksikön päällikkö
050 522 5534
vesa.koski@raikka.fi

Marjatta Sillanpää
ekonomi
0400 864 180

 

 
   
VASEMMISTOLIITTO
(5 valtuutettua)

Esko Korhonen
maalari, pääluottamusmies
040 564 2986
esko.korhonen@eura.fi

Simo Lähteenmäki
sähköasentaja, eläkeläinen

simo.lahteenmaki@dnainternet.net

Juha Myllykoski
muurari
041 437 3181
myllykoski.juha@gmail.com

Petri Salminen
työsuojeluvaltuutettu, käynnissäpitäjä
050 598 5008
petri.salminen@metsagroup.com

Seppo Varjonen
opettaja
050 560 7357
seppo.varjonen@eura.fi    

 
 
 
 PERUSSUOMALAISET
(2 valtuutettua)

Vesa-Matti Junnila
taksinkuljettaja
044 270 9696
vm.junnila@gmail.com

Vesa Suvanto
vtm
040 590 0337
vhssuv@gmail.com

 
 
   
 

Visit Pyhäjärviseutu

Tutustu alueen palveluihin

 

Suomi 100 vuotta

Juhlavuoden tapahtumat

 

Asumaan Euraan

 

Satasote rakentuu

satasote.fi

Yhteystiedot

Euran kunta

Sorkkistentie 10
PL 22
27511 Eura
puh 02 839 901
fax 02 865 2059

Sähköposti

kirjaamo@eura.fi

Henkilökohtaiset osoitteet

etunimi.sukunimi@eura.fi

Kunnanvirasto

ma–to klo 8.00–16.00 ja pe 8.00–15.30

kesä-elokuu ma-pe klo 8.00 - 15.00

Neuvonta ja vaihde

puh 02 839 901